Kampania darowizn na projekt płyty głównej do notebooka PowerPC

render powerpc notebook

Początkowe 2 703 euro darowizn z tej kampanii pochodzi głównie z cyklicznych wpłat, które mamy ze starej kampanii po osiągnięciu pierwszego celu.


Przedmowa

Naprawdę chcemy, aby tak się stało: notebook PowerPC wydany jako Open Source.

Aby osiągnąć ten cel, musimy zaprojektować od podstaw płytę główną, która pasowałaby do obudowy notebooka i obsługiwała przenoszenie oprogramowania typu open source na platformę PowerPC.

Wprowadziliśmy ten pomysł w 2014 r. I od tego czasu liczba zaangażowanych osób stale rośnie, a obecnie mamy około pięćdziesięciu doświadczonych wolontariuszy, którzy pomagają w różnych aspektach. Niektóre z nich to aktywne poprawianie lub dostrajanie pakietów Debiana dla architektury PowerPC 64bit (z Altivec), niektóre obsługują komunikację w mediach społecznościowych, niektóre pomagają w tłumaczeniach, a niektóre pomagają w projektowaniu elektronicznym.

Po stronie sprzętowej w 2016 roku rozpoczęliśmy współpracę z włoską firmą ACube Systems, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu płyt głównych do komputerów stacjonarnych opartych na PowerPC. Mieliśmy szczęście znaleźć w ACube grupę pasjonatów, którzy podzielają długoterminowe korzyści wynikające z filozofii Open Hardware, a ich wcześniejsze doświadczenie w projektowaniu różnorodnych płyt głównych PowerPC czyni z nich idealnego partnera.

Wspólnie z ACube ukończyliśmy i opublikowaliśmy schematy elektryczne, a teraz dzięki nowej kampanii darowizn rozpoczynamy projektowanie płytki drukowanej (PCB). Ta nowa kampania darowizn jest podzielona na pięć etapów, poniżej znajduje się obszerne wyjaśnienie wszystkich z nich.

W 2016 roku założyliśmy „Power Progress Community”, stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Mediolanie (Włochy), które pozwoli nam zarządzać niektórymi funduszami i podpisywać umowy z firmami. Dzięki temu stowarzyszeniu zrealizujemy cel polegający na wprowadzeniu nowego życia na platformę PowerPC (PPC), najpierw poprzez wprowadzenie niektórych rozwiązań Open Hardware, a następnie poprzez wsparcie portu oprogramowania Open Source, wraz z innymi działaniami pobocznymi mającymi na celu promocję aktualizacja platformy.

Zaczęliśmy od laptopa Open Hardware i wspólnie z ACube Systems starannie opracowaliśmy plan główny, który publicznie udostępniamy na naszej stronie internetowej i innych mediach społecznościowych.

Społeczność Power Progress i ACube wspólnie zgodziły się wspierać i koordynować projekt, a co najważniejsze, ACube zobowiązało się do budowy płyty głównej.

Druga kampania darowizn: cel i plan działania

Celem tej kampanii darowizn jest publiczne udostępnienie wysokiej jakości płytki drukowanej (PCB) o jakości produkcyjnej, która będzie oparta na publicznych schematach elektrycznych, które powstały w wyniku pierwszej kampanii darowizn. Ostateczna produkcja powinna być gotowa do produkcji i powinna pozwolić każdej firmie na ich produkcję. Aby osiągnąć ten cel, zrealizujemy pięć prototypów i dokładnie je przetestujemy, aby udowodnić wszystkie ich funkcje. Projekt zostanie wykonany przez włoską firmę ACube Systems we współpracy z stowarzyszeniem non-profit Power Community Progress.

Zgodnie z naszą tradycją prowadzenia filozofii otwartego sprzętu, wszystkie wyniki zostaną publicznie udostępnione dzięki pisemnej umowie z ACube Systems oraz w połączeniu z publiczną dostępnością kart danych układów starannie dobranych do płyty głównej.

Ze względu na złożoność tej drugiej kampanii oraz dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas pierwszej kampanii, aby lepiej zaplanować działanie i odpowiednie wymagane zasoby w zakresie finansowania i personelu, kampanię podzieliliśmy na wiele etapów:

 1. Płytka drukowana (PCB) o łącznej wartości 24 000 euro, którą można podzielić na dwie podfazy:
  1A. PCB Project [19.000 euro] i 1B. Fast SI bus simulations [5.000 euro]; ( co to jest SI bus simulation )
 2. Produkcja i dostawa pięciu działających prototypów [10.500 euro];
 3. Testowanie sprzętu przy użyciu oprogramowania dostarczonego przez producenta (ACube) [14.000 euro];
 4. Precertyfikacja i certyfikacja CE [12.500 euro].

Kiedy rozpoczniemy fazę 1, zaczniemy od przeniesienia środków do ACube, gdy tylko zaczniemy je zbierać z pozyskiwania funduszy, więc przyjęliśmy to samo podejście, które zastosowaliśmy w pierwszej kampanii, ponieważ okazało się skuteczne, bo zapewniło pewną ciągłość procesu projektowania.

Kiedy osiągniemy cel Fazy 1A, odpowiadający 19.000 €, ACube Systems sfinalizuje i dostarczy projekt płytki drukowanej.

Kiedy dojdziemy do końca fazy 1B, odpowiadająca łączna kwota 24000 € (wcześniej 19000 € plus dodatkowe 5000 €) ACube Systems dostarczy symulacje magistrali Fast SI i zaktualizowaną wersję projektu płytki drukowanej z poprawkami uzyskanymi dzięki Szybkie symulacje magistrali SI.

Przed ostatecznym przekazaniem do ACube Systems wszystkich funduszy związanych z fazą 1A i 1B przejrzenie dostarczonych plików projektowych potrwa miesiąc.

Ponieważ chcemy zachować jak największą przejrzystość przez cały czas trwania kampanii darowizn, zadbamy o okresowe udostępnianie szczegółowej aktualizacji statusu na stronie internetowej projektu.

Na koniec, postaramy się przestrzegać wymagań sprzętowych Open Source w projekcie tej płyty głównej do laptopa, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby unikać jakiegokolwiek komponentu sprzętowego wymagającego NDA (Not Disclosure Agreement).

W tym celu skontaktowaliśmy się z wieloma dostawcami układów scalonych w celu zweryfikowania ich zgody na rozpowszechnianie jako sprzętu Open Source naszych schematów elektrycznych i projektów obwodów drukowanych uzyskanych w drugiej kampanii. NXP, która jest firmą produkującą wybrany procesor, odpowiedziała pozytywnie.

Proces wymagany do uzyskania w pełni zgodnej płyty głównej Open Hardware został dokładnie przeanalizowany przez studentów Law and Policy Clinic of New York University School of Law. Dzięki ich pracy wyjaśniliśmy praktyczne implikacje wymagań związanych z certyfikacją Otwartego Sprzętu OSWHA, a także sprawdziliśmy nasze podejście i przyjęte rozwiązania z personelem OSWHA. Ważna część uznania za zgodny z Open Hardware (certyfikat OSHWA Open Hardware), wymaga, aby wszystko, co jest pod naszą kontrolą i które jest wykorzystywane do produkcji naszej płyty głównej, było publicznie ujawniane,; są to takie rzeczy jak schematy, PCB, pliki Gerber i wszystkie ich informacje towarzyszące. W związku z tym większość arkuszy danych układów wykorzystywanych w naszych schematach można bezpłatnie pobrać, a także schematy i projekt płytki drukowanej. W przypadku, gdy niektórzy dostawcy chipów poproszą nas o usunięcie szczegółów technicznych, których nie mieliśmy ujawnić, spełnimy ich żądania poprzez usunięcie opublikowanych materiałów, ale nie wpłynie to na naszą zgodność z certyfikacją OSHWA Open Hardware, ponieważ można wykazać, że staraliśmy się być tak otwarci, jak tylko mogliśmy.

Jesteśmy pewni, że będziesz zadowolony z ostatecznego projektu płytki drukowanej i będziesz dumny z tego, że jesteś jednym z współpracowników, którzy mogą zmaterializować pierwszą i jedyną reklamację OpenPC na płycie głównej notebooka PowerPC !!

Mechanizm finansowania

Jak przyjęto w poprzedniej kampanii, nie będziemy korzystać z żadnej z najbardziej znanych platform finansowania społecznościowego.

PowerProgressCommunity to włoskie stowarzyszenie non-profit, które nie pozwala nam produkować i sprzedawać produktów komercyjnych. Nie będąc firmą handlową, nie możemy sobie pozwolić na brak ścisłego biznesplanu ani na napiętą strategię wprowadzania produktów na rynek, która doskonale pasuje do faktu, że stowarzyszenie jest prowadzone przez hobbystów, którzy pracują nad projektem wyłącznie w wolnym czasie. Z tych powodów możemy sobie pozwolić na prowadzenie nieograniczonej ilości czasu kampanii darowizn, co nie pasuje do większości platform finansowania społecznościowego. Przyjmujemy różne rodzaje darowizn, takie jak darowizny jednorazowe lub powtarzające się – mniejsze – miesięczne darowizny (lub innej wybranej częstotliwości).

Każda zidentyfikowana faza tej kampanii darowizn będzie finansowana przez dedykowany etap, każdy zarządzany osobną pisemną umową z ACube System, a każda z dedykowaną kampanią, która rozpocznie się, gdy tylko zgromadzimy wymagane fundusze. Gdy będziemy w stanie opublikować wyniki jednej fazy, przejdziemy do następnej.

Będąc hobbystami i stowarzyszeniem non-profit, nie musimy niczego ukrywać przed opinią publiczną, dlatego będziemy dążyć do zachowania jak największej przejrzystości poprzez informowanie wszystkich zainteresowanych projektem. Okresowo będziemy publikować wszelkie dokonane postępy i odpowiadać na pytania. Każdy będzie mógł zweryfikować jakość wyjściową oprogramowania typu open source i, miejmy nadzieję, możemy znaleźć nowych ludzi, którzy pomogą nam w osiągnięciu celów na drodze. Udostępnimy publicznie listę darczyńców oraz informacje o tym, ile każdy z nich wniósł do projektu. Oczywiście możesz zrezygnować i powiedzieć nam, że nie chcesz znaleźć się na liście darczyńców, pozostawiając darowiznę anonimową.

Metody płatności

Wpłaty online – PayPal

Naciśnij Donate i jako metodę płatności wybierz PayPal

Możesz wybrać jednorazowe darowizny lub powtarzające się – mniejsze – miesięczne darowizny (i przy innych wybranych częstotliwościach).

Donacje offline – przelew bankowy

Są to dane konta bankowego do przekazania darowizny

Nazwa banku: Banca Etica

Właściciel konta bankowego: POWER PROGRESS COMMUNITY

IBAN:  IT94X0501801600000012339610

BIC SWIFT: CCRTIT2T84A

Proszę, podaj w polu informację na co idą środki

zobacz następujący przykład:

“PPC notebook donation –  NAME and SURNAME”

(e.g..: “PPC notebook donation – John Cocke”)

Tam gdzie NAME i SURNAME podajesz swoje imię i nazwisko.

Po dokonaniu przelewu bankowego:

Press Donate and as Payment Method select Offline Donation

Wybierasz sposób donacji – możesz wybrać jednorazowe darowizny lub powtarzające się – mniejsze – miesięczne darowizny (lub innej częstotliwości).

Datki anonimowe

Dokonując darowizny (offline lub online), możesz to zrobić anonimowo.

Preferowana metoda płatności i TransferWise / CurrencyFair

Naszą preferowaną metodą płatności w celu otrzymywania darowizn (w celu utrzymania niskich kosztów) są:

Darczyńcy z UE: przelew bankowy (online lub offline)

Darczyńcy spoza UE: przelew bankowy za pomocą usług takich jak TransferWise lub CurrencyFair (zobacz tutaj)

Kto bierze udział w tej kampanii

Power Progress Community to stowarzyszenie non-profit prowadzone przez entuzjastów, którzy wnoszą wkład na zasadzie dobrowolności i inspirowane ruchami sprzętu i oprogramowania Open Source. Misja nie koncentruje się na sprzedaży produktów, a wkład w „Projekt PowerPC Notebook” jest przykładem; cała społeczność Power Progress pracuje nad utworzeniem i konsolidacją potencjalnej grupy zakupowej na tyle dużej, aby zmotywować producenta do rozpoczęcia procesu budowy.

Stowarzyszenie Power Progress Community zostało powołane podczas pracy nad projektem notebooka PowerPC GNU / Linux, która rozpoczęła się w październiku 2014 roku. W ciągu tych lat inicjatywa zgromadziła ludzi, którzy naprawdę pasjonowali się darmowym i otwartym oprogramowaniem, PowerPC, a bardziej ogólnie otwartym sprzętem i zrównoważonym rozwojem, etyczną i społecznie świadomą odpowiedzialną konsumpcja. W sumie postanowiliśmy ustanowić to stowarzyszenie jako sposób na pomoc i wsparcie oryginalnej inicjatywy, a nawet wspieranie nowych, większych przyszłych pomysłów i projektów.

Stowarzyszenie promuje i rozpowszechnia oprogramowanie (zwłaszcza oprogramowanie open source) oraz otwarty sprzęt (koncentrując się między innymi na architekturach PowerPC i OpenPower) w celu dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

ACube Systems to włoska firma produkująca własną linię płyt głównych opartych na PowerPC. Od początku projektu ACube Systems zgodził się na budowę naszej płyty głównej. Chcielibyśmy podziękować ludziom z ACube za umożliwienie nam prowadzenia przejrzystego podejścia do certyfikowanego sprzętu Open Source.

Wcześniej osiągnięte cele

Wysiłki społeczności Power Progress zmierzające do ożywienia platformy PowerPC obejmują szereg działań, podsumowujemy tutaj niektóre z najważniejszych.

Z powodzeniem przyciągamy uwagę wielu osób, a w ciągu ostatnich kilku lat udało nam się stworzyć społeczność ludzi z pasją i zróżnicowanymi umiejętnościami, wszyscy z wspólnym celem ożywienia platformy PowerPC. Istnieją teraz różne grupy tematyczne, konkretna następująca po działaniach związanych ze sprzętem, grupa specjalizująca się w oprogramowaniu oraz grupa zajmująca się komunikacją.

Po ogłoszeniu przez deweloperów Debiana zaprzestania obsługi PowerPC, mała, ale bardzo oddana grupa programistów dołączyła i teraz próbuje zająć się konserwacją portów PowerPC w wolnym czasie. Celem jest utrzymanie platformy na tym samym poziomie, co innych architektur poziomu 1, szczególnie dla 64-bitowej gałęzi PowerPC (PPC64). Możesz dostać się do naszego repozytorium PowerPC 64 przeznaczonego dla dystrybucji opartych na Debianie, klikając tutaj. Aby zrealizować tak ogromne zadanie, zawsze szukamy dodatkowych osób, które mogłyby pomóc, więc nie wahaj się z nami skontaktować.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak zacząć korzystać z Debiana dla PowerPC, powinieneś również zajrzeć na nasze strony Wiki(http://wiki.powerprogress.org/DebianPowerPcStartersManual).

Regularnie publikujemy aktualizacje na stronie stowarzyszenia (http://www.powerprogress.org/en/), stronie projektu notebooka (http://www.powerpc-notebook.org/en/), forum dyskusyjnym oraz z użyciem mediów społecznościowych (Twitter https://twitter.com/PowerProgressCo i Facebook https://www.facebook.com/powerpcnotebook/). Dzielimy się opiniami i nawiązujemy kontakty z innymi projektami lub prywatnymi firmami, które mogłyby być zainteresowane wsparciem platformy PowerPC.

Jeśli chodzi o sprzęt, nasz zespół rozpoczął w 2016 r. Od dwóch zestawów programistycznych opartych na procesorze NXP T2080, a dokładniej T2080RDB, referencyjna płyta projektowa. Po dość długim czasie i niewiarygodnej liczbie prób z powodzeniem skonfigurowaliśmy kartę graficzną PCI-Express opartą na układach AMD RadeonHD w połączeniu z dystrybucją Debian SID LInux, a także dystrybucją Fienix – wszystko to przy użyciu nowoczesnego graficznego pulpitu, takiego jak Gnome, MATE i LXDE.

Nasza grupa sprzętu określiła została na początku 2017 r. pożądaną listę komponentów i zestaw funkcji laptopa. W czerwcu 2017 r. uruchomiliśmy pierwszą kampanię donacji, której celem było zapłacenie ACube za zaprojektowanie schematów elektrycznych, a rok później, w czerwcu 2018 r., osiągnęliśmy cel zebrania 12 600 EUR i ostatecznie rozpoczęliśmy finalizację projektu.

Tutaj możesz pobrać powstałe schematy pierwszej kampanii darowizn.

eletrical schematic of powerpc notebook

Na dzień dzisiejszy specyfikacja notebooka jest następująca (może ulec zmianie):

 • CPU: NXP T2080, e6500 64-bit Power Architecture with Altivec technology
 • 4 x e6500 dual-threaded cores, low-latency backside 2 MB L2 cache, 16 GFLOPS x core
 • RAM: 2 x RAM slots for DDR3L SO-DIMM
 • VIDEO: MXM Radeon HD Video Card (wymienna)
 • AUDIO: C-Media 8828 sound chip, audio in and audio out jacks
 • USB: 3.0 i 2.0
 • DYSKI:
  • NVM Express (NVMe), złącze M.2 2280
  • 2 x SATA
  • 1 x SDHC (czytnik kart)
 • SIEĆ:
  • 1 x ethernet RJ-45
  • WiFi
  • Bluetooth
 • POWER: on-board battery charger and power-management
 • OBUDOWA: Slimbook Eclipse dla notebooka o wymiarach 15,6”

Wreszcie z dumą wymieniamy wśród listy już osiągniętych celów, że problem brakującej obudowy laptopa został ostatecznie rozwiązany. W rzeczywistości problem znalezienia obudowy podczas pierwszej kampanii darowizn był w dużej mierze niedoceniany i był główną przyczyną wielu opóźnień w dostarczeniu schematów elektrycznych, ponieważ projektant sprzętu wymagał ostatecznej listy portów zewnętrznych, aby móc sfinalizować pinouty wielu układów. Po wielu próbach osiągnęliśmy ten cel dzięki współpracy ze SLIMBOOK, jesteśmy w stanie adaptować gotowe obudowy.

FAQ

Dlaczego kampania darowizny?

Nie możemy korzystać z komercyjnych platform crowdfundingowych, ponieważ mają one na celu wsparcie produkcji produktu, a ponadto wymagają działającego prototypu, aby rozpocząć kampanię. Nie tworzymy ani nie sprzedajemy produktu, zamiast tego tworzymy i wspieramy badania i rozwój, a aby osiągnąć ten cel, musimy sfinansować proces inżynierii. Ustalonym rozwiązaniem jest otrzymywanie bezpośrednich darowizn na to zadanie i aktualizacja dedykowanej strony internetowej dokumentującej wszystkie wyniki.

Projektowanie notebooka PowerPC jest jednym z celów społeczności Power Progress, więc bezpośrednio sfinansujesz oficjalną misję stowarzyszenia non-profit. Każda darowizna powinna być darowizną liberalną, więc akceptujesz fakt, że nie otrzymasz zwrotu produktu fizycznego ani zwrotu z jakiegokolwiek powodu. Twoja darowizna zostanie wykorzystana do osiągnięcia celu publicznego udostępnienia niezbędnej dokumentacji technicznej umożliwiającej każdej firmie wyprodukowanie działającej płyty głównej w oparciu o platformę PowerPC.

Podpisaliśmy z ACube Systems drugą umowę na projekt PCB, kiedy osiągniemy minimalną wymaganą kwotę darowizn. ACube rozpocznie badania i projektowanie PCB po podpisaniu umowy. Sądząc po wynikach naszych ankiet, z których ponad sto osób jest gotowych przekazać darowiznę na kampanię PCB, jesteśmy prawie pewni, że zaczniemy projekt PCB w październiku 2019 r.

Co stanie się w najgorszym przypadku

W najgorszym przypadku zaproponujemy i głosujemy ze wszystkimi darczyńcami, jak wykorzystać zebrane fundusze, z jedynym ograniczeniem, że nowy cel musi być spójny z misją stowarzyszenia.

Inne projekty stowarzyszenia to:

 • Debian ppc64 patch and fiix packages
 • Open Source Notebook Chassis Design
 • Revivo with Scratch

Ponieważ członkowie stowarzyszenia decydują o misji stowarzyszenia, potencjalny darczyńca może chcieć dołączyć do społeczności Power Progress, płacąc roczną składkę członkowską (http://www.powerprogress.org/en/membership/).

Darowizny są liberalne i nie podlegają zwrotowi

Społeczność Power Progress to organizacja non-profit z siedzibą we Włoszech. Włoskie prawo zezwala na zbieranie liberalnych i niepodlegających zwrotowi darowizn przeznaczonych na realizację misji i projektów stowarzyszenia oraz na nie zwracanie produktów.

Ograniczenia dotyczące stowarzyszeń non-profit we Włoszech

Organizacja taka jak nasza musi wziąć pod uwagę następujące ograniczenia:

 1. Stowarzyszenie non-profit nie może wytwarzać produktów komercyjnych;
 2. Stowarzyszenie może otrzymywać darowizny, ale nie może ich zwrócić;
 3. Stowarzyszenie musi być spójne ze swoją misją i może prosić o datki na ich realizację.

To, co możemy zrobić, aby rozpocząć nasz projekt, opiera się na poniższych punktach:

 1. Stowarzyszenie może mieć konkretny cel do osiągnięcia i poprosić o darowiznę, aby je osiągnąć, ale nie może zwrócić pieniędzy (bez refundacji).
 2. Darowizna musi być altruistyczna, więc nikt nie otrzyma czegoś za darowiznę.
 3. Włoskie prawo zezwala stowarzyszeniu na finansowanie badań i rozwoju projektu lub działania.

Co się stanie, jeśli kampania się nie powiedzie?

Jak wspomniano powyżej, w żadnym wypadku nie będziemy mogli zwrócić wpłat. Z tego powodu, jeśli zebrane pieniądze nie wystarczą na sfinansowanie tych badań, wykorzystamy je na kolejny cel w ramach misji organizacji.

Czy wszystkie otrzymane pieniądze zostaną wykorzystane na badania?

Niemal na każdej dostępnej platformie płatniczej, PayPal czy przelewy bankowe, pobierana jest opłata za każdą darowiznę. Jako organizacja non-profit mamy w UE 1,8% + 0,35 euro prowizji, poza UE 2,8% + 0,35 euro (w niektórych krajach może dojść do 4% prowizji) za PayPal. W przypadku, gdy Twój przelew bankowy jest spoza UE, koszt prowizji bankowej jest dla nas wysoki: 6 euro, dlatego zalecamy skorzystanie z usługi takiej jak Transferwise, aby obniżyć koszt prowizji.

Co się stanie, jeśli zbiórka przekroczy cel?

Jeśli zebrane środki przekroczą cel fazy, pozostałe pieniądze zostaną wykorzystane do osiągnięcia następnej fazy.

Subscribe to our Newsletter

Term & Conditions *

One thought on “Kampania darowizn na projekt płyty głównej do notebooka PowerPC

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.