Ukończona atrapa płyty głównej

Z wielką radością przedstawiamy Państwu pierwszy namacalny efekt po latach spędzania czasu na planowaniu, pomysłach, projektach i schematach. Poniżej zdjęcia atrapy płytki, niedziałającego prototypu, który został wykonany z dwuwarstwowej płytki drukowanej, dzięki trwającej kampanii darowizn.

Górna strona atrapy
Dolna strona atrapy

Podstawowym zastosowaniem tej atrapy płyty jest wykonanie kontroli mechanicznej w połączeniu z obudową laptopa Slimbook. Płytka nie jest jeszcze ukończona, projektant PCB nadal musi zamontować dodatkowe elementy, takie jak złącza, aby zapewnić, że końcowe działające prototypy będą idealnie pasować do obudowy Slimbook Eclipse.

Projektant PCB odpowiedzialny za to zadanie starannie pracuje nad dostrojeniem plików projektu gerber i już dostosował kilka drobnych szczegółów, udowadniając, że wstępna atrapa płytki była bardzo potrzebna.

Chcielibyśmy podziękować panu Schneiderowi, który uprzejmie zaoferował nam kartę ATI Radeon 7970 MXM, z pewnością pomoże nam to przetestować działające prototypy, które zostaną wyprodukowane później. Zapraszamy wszystkich chętnych do przesłania nam innych kart Radeon MXM, które mogą leżeć nieużywane w kącie – chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć testowanie różnych GPU w nadchodzącym działającym sprzęcie.

[AKTUALIZACJA 2021-04-22] Niestety nasza płyta do notebooków jest ustawiona do pracy wyłącznie z MXM-A 3.0 (typ A) o wymiarach 82mm x 70mm i maksymalnym poborze mocy 55W, podczas gdy dostarczona karta MXM od Gerarda Schneidera to MXM-B (typ B) o wymiarach 82mm x 105mm i maksymalnej mocy 200W. W każdym razie dziękuję Gerard, twoja karta przyda się do sprawdzenia i ewentualnie naprawy sterowników wideo, ale nie będzie używana w prototypach.

ATI Radeon 7970 MXM

Nawet jeśli to „tylko” atrapa płyty, to jest to wielki kamień milowy i bardzo nas to cieszy, bo w końcu możemy czegoś dotknąć rękami. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które umożliwiły osiągnięcie tego punktu i mamy wielką nadzieję, że kampania darowizn finansująca finalne prototypy przyspieszy, ponieważ teraz wszyscy chcemy zobaczyć więcej !!

Chcesz pomóc?

Bycie częścią takiego projektu może być niesamowitym doświadczeniem, poznajesz nowych ludzi, wolontariuszy innych projektów, firmy zaangażowane w open source i każdy jest chętny do pomocy. Ciągle podajemy przykłady tego w naszych postach na blogu, ale w ostatnich tygodniach jesteśmy szczególnie wdzięczni za wsparcie otrzymane od programistów KiCad i Slimbooka

Dwie dodatkowe obudowy do naszych prototypów.

Slimbook to firma, która podejmuje ogromny wysiłek w promowaniu środowiska Open Source. Produkują notebooki, minikomputery i komputery stacjonarne przeznaczone głównie dla użytkowników Linuksa. Jako przykład ich zaangażowania w społeczność open source, mają bardzo dobre relacje z projektem KDE i razem współpracują przy tworzeniu laptopów przeznaczonych głównie dla KDE. Pomimo tego, że są małą firmą, z powodzeniem sprzedają swoje produkty na całym świecie, co jest bardzo cenione przez społeczność Linuksa.
Jak być może wiesz, rozpoczęliśmy współpracę ze Slimbookiem ponad dwa lata temu i zawsze byli bardzo pomocni, odpowiadając na nasze prośby i udzielając informacji o projekcie obudowy lub powiązanych komponentach, które będą również używane w naszym notebooku (ekran, klawiatura, urządzenia rozpraszające itp.). Całe ich wsparcie i czas zostały udostępnione za darmo. Oprócz tego wsparcia otrzymaliśmy dwie obudowy Slimbook Eclipse, aby kontynuować nasze testy. Umożliwi to złożenie trzech prototypów naszego notebooka PPC. Znowu zrobili to za darmo. Brak nam słów.

Obudowa Slimbook Eclipse przekazana dzięki uprzejmości firmy Slimbook.

Eksport naszej płytki PCB do programu KiCad – trudna podróż

Na samym początku tej przygody staraliśmy się znaleźć ekspertów sprzętowych do zaprojektowania płyty głównej, ale poziom wiedzy wymagany przy tego typu sprzęcie sprawił, że wyzwanie to było dla nas nieosiągalne. Oczywiście mamy ekspertów w tej dziedzinie, ale złożoność tego projektu wymaga sporo czasu, niemożliwego do zrealizowania wyłącznie przy wykorzystaniu wolnego czasu wolontariuszy. Dlatego zdecydowaliśmy się poszukać firmy doświadczonej w projektowaniu płyt głównych, a jeszcze trudniej, firmy, która miała doświadczenie z architekturą PowerPC.

Mieliśmy szczęście spotkać ACube Systems i jego krąg współpracowników. Jednak, podobnie jak robi to większość firm nastawionych na zysk, podwykonawca ACube System miał własne autorskie oprogramowanie, które generuje pliki zakodowane przy użyciu nieotwartych formatów wyjściowych. W naszym przypadku otrzymujemy pliki utworzone za pomocą Mentor Xpedition, oprogramowania, które nie może eksportować do programu KiCad. Aby przekonwertować nasze pliki źródłowe Mentor Xpedition, powiedziano nam, aby zaimportować je do Altium, i zaimportować przekonwertowane pliki Altium do programu KiCad.

Niestety, importer KiCad dla plików Altium jest nadal intensywnie rozwijany i daleki jest od ukończenia. Skontaktowaliśmy się z programistami KiCad, którzy uprzejmie zgodzili się na wykonanie testów z naszymi plikami Altium PCB, co pomogło w wykryciu różnych błędów w procedurze konwersji. Ten błąd został zidentyfikowany przez programistę odpowiedzialnego za moduł importu Altium dla programu KiCad i obecnie zajmuje się on napotkanymi problemami. Jeśli chodzi o BOM (Bill Of Materials) ludzie z programu KiCad zalecili zaimportowanie schematów Altium do programu KiCad i wygenerowanie z niego BOM.

Uzyskanie formatu open source do publikacji naszej płyty głównej jest dla nas bardzo ważne, ponieważ umożliwia każdemu łatwy dostęp do wyników naszych wysiłków, aby dostarczyć prawdziwie w pełni zgodny projekt z Open Hardware.

Po kilku próbach chłopaki z KiCad zasugerowali inną opcję: zamiast konwertować oryginalne pliki Mentor Xpedition do Altium, zasugerowali załadowanie ich za pomocą FabMaster. W rzeczywistości KiCad ma innego importera poświęconego FabMaster (tylko dla płyty) i wynik tego modułu importu powinien być przydatny do zrozumienia poziomu dokładności importera Altium. Teoretycznie import Altium powinien dawać lepsze wyniki w odniesieniu do importera FabMaster, ponieważ jest nowszy. Obecnie badamy, czy możemy podążać tą ścieżką, ponieważ wydaje się, że wymaga to pełnej licencji Xpedition, dlatego jesteśmy w trakcie kontaktu z inżynierem podwykonawcy w celu zbadania tego rozwiązania.

Sterownik AmigaOS 4 AHI dla naszego czipu dźwiękowego

Nasza płyta główna do notebooków jest otwarta na każdy system operacyjny obsługujący PowerPC. Wśród systemów operacyjnych, które mogłyby działać, jest AmigaOS 4, system o zamkniętym kodzie źródłowym, który już działa na A-EON AmigaOne X5000 w którym można zamontować NXP P5020 lub P5040, oba są procesorami PowerPC Book3e e5500 CPUs. Te procesory można uznać za procesory poprzedniej generacji w odniesieniu do naszego T2080 (PowerPC Book3e e6500); jedną z głównych różnic jest to, że brakuje im jednostki Altivec, którą ma T2080..

Pierwszego kwietnia holenderski programista H. Kanning (pseudonim “geen_naam”) ogłosił dostępność sterownika AHI obsługującego układy zgodne z HD Audio i wyraźnie obsługującego C-MEDIA C8828 który wybraliśmy dla naszej płyty głównej. Początkowo myśleliśmy, że to prima aprilis, ale potem potwierdzono, że faktycznie istnieje i działa, co oznacza, że inny system operacyjny jest o krok bliżej do uzyskania wsparcia. Dobra robota!

Subscribe to our Newsletter

Term & Conditions

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.