W tym artykule przedstawimy postęp w temacie zbiórki na schematy elektryczne oraz naszą obecną działalność. Ci z was, którzy śledzą nasze konto na Twitterze i na Facebooku, otrzymali już aktualne informacje na temat naszej pracy. Głównie, ale nie tylko, koncentrujemy się na rozwoju oprogramowania. W skrócie, nasi programiści testują obecne dystrybucje Linuksa, konfigurując najlepsze środowisko emulujące dla maszyny Qoriq T2080 za pomocą Qemu, a nawet eksperymentując z Yocto Project, aby ocenić niestandardową dystrybucję.
Praca nad dystrybucjami PowerPC GNU / Linux
Zacznijmy od dystrybucji w pierwszej kolejności. Jak być może wiecie, od początku stwierdzaliśmy, że naszym zamiarem było pomóc w utrzymaniu Debiana na 64-bitowym PowerPC (ppc64) i uwzględnić go jako domyślny system operacyjny Linux dla naszego notebooka. Ta idea jest nadal naszym celem, ale znaleźliśmy więcej dobrych opcji, takich jak Lubuntu, openSuse, a nawet Gentoo. W związku z tym nasi testerzy tworzą listę aktywnie obsługiwanych dystrybucji Linuksa pracujących na PowerPC i oceniają procedurę instalacji, ich wydajność i śledzą wykryte problemy.
Oprócz tego znaleźliśmy interesujący materiał na http://bgafc.t-hosting.hu/oses4ppc.php, gdzie jest lista dostępnych systemów operacyjnych dla PowerPC.
Kernel 4.14 i karty graficzne na Power Macu G5
Kolejne dobra wiadomość to odkrycie dokonane przez jednego z naszych członków podczas kompilowania niestandardowego i eksperymentalnego jądra przy użyciu źródeł 4.14 i GCC 7.3 w Gentoo w Power Mac G5. Jak napisał, “gcc 7.3.0 to zdecydowanie ulepszenie! Zarówno przyspieszenie 2D, jak i 3D nie powoduje już zatrzymania karty (AGP Radeon 9650 + 9800) na G5. Również Firefox działa teraz stabilnie i jest mniej powolny (może być, ponieważ działa teraz na przyspieszonym Xorg) “. Oprócz tego testujemy nowsze karty graficzne PCIe na PowerMac G5, używając polecenia Open Firmware “boot-device hd0:, \\”, więc bez użycia yaboot i bez tbxi.
Testowanie emulowanego rdzenia e6500 w Qemu
Innym naszym staraniem jest przygotowanie wirtualnego środowiska do emulowania naszego przyszłego notebooka za pomocą Qemu. Jest to ważne, ponieważ umożliwi rozwój oprogramowania i testowanie, na przykład procesu rozruchu u-boot. Co najważniejsze, pozwoli każdej zainteresowanej osobie na zabawę z naszą platformą docelową i konfiguracją, nawet jeśli będą to tylko właściciele sprzętu x86. Niestety nie ma gotowej konfiguracji maszyny QEMU, która idealnie pasowałaby do naszych specyfikacji, ale właśnie dlatego pracujemy nad tym zadaniem w pierwszej kolejności. Do tej pory wydaje się, że możliwe jest uruchomienie maszyny opartej na procesorze e6500 z wykorzystaniem QEMU w wersji 2.11 z wbudowanym u-bootem, ale nadal mamy problemy z uruchomieniem partycji linuksowej. Wydaje się, że ostatnio lista dyskusyjna rozwoju QEMU (https://lists.nongnu.org/archive/html/qemu-devel/) dokłada wszelkich starań, aby emulacja PowerPC była w znacznie lepszej formie, dzięki czemu jesteśmy pewni, że nadchodzący 2.12 w sposób istotny przybliży nas do osiągnięcia celu (https://wiki.qemu.org/Planning/2.12). Bądźcie czujni.
Projekt Yocto dla obrazu PowerPC Linux.
Ostatnio eksperymentujemy z Yocto Project tworząc obraz Linuksa. Oceniamy tę możliwość, ponieważ może to być dodatkowa opcja do ustawienia dokładnie dostrojonego systemu operacyjnego, gdy sprzęt zostanie dostarczony. Obecnie działa w środowisku LXQT Desktop Environment i zawiera aplikacje takie jak przeglądarka Otter, The Gimp, kvirc, qBittorrent, Audacious, Mpv, Qps i Speedcrunch. Teraz skupiamy się na pracy jądra dla Mac Mini G4 i PowerMac G5.
Karta graficzna działa na zestawie deweloperskim NXP T4240QDS
Zespół Borea próbował ustawić pulpit w oparciu o system programowania NXP T4240QDS. Po niezbyt wielu wysiłkach udało mu się uruchomić Gentoo Linux z LXDE i korzystać ze zwykłej, gotowej karty ATI Radeon PCIe oraz macierzystej sieci T4240 wykorzystującej DPAA, więc bez adaptera Ethernetu PCIe. Zespół Borea użył jądra Linux 4.14, standardową dystrybucję Gentoo PowerPC i dodatkowo, Cairo Dock, aby przetestować ładne efekty GPU, aby sprawdzić, czy przyspieszenie 2D działa. Rezultat zadziałał zaskakująco dobrze i bez żadnych problemów z niestabilnością! Na przykład VLC mógł odtwarzać zawartość Full Xvid przy użyciu 2 rdzeni z 24 dostępnych w trybie 1,6 GHz z włączoną obsługą Altivec. LibreOffice 5.4.5.1 też działa ładnie. Niestety uruchomienie dowolnej przeglądarki internetowej wydaje się być wyzwaniem. Firefox 54.x kompiluje, ale generuje błąd segmentacji przy starcie, Firefox 58 nawet nie kompiluje się w ogóle, ale zespół bardzo szybko sprawdził dlaczego. Niektóre pakiety zawierają nielegalne instrukcje, najprawdopodobniej z powodu niezgodności z programem Power8 / 9 ISA lub prawdopodobnie nie wszystkie aplikacje poprawnie obsługują Altivec ABI. W tych kwestiach trzeba trochę popracować, ale ogólne wrażenie z użyciem T4240 w środowisku graficznym było dość szybkie.
Będziemy uczestniczyć w “Les journées du Logiciel Libre” 24 marca
Wreszcie, będziemy uczestniczyć w spotkaniu “Les journées du Logiciel Libre” (“Dni otwartego oprogramowania”) 24 i 25 marca 2018 r. W Lyonie (http://www.jdll.org/). Sprawimy, że nasza prezentacja będzie nosiła nazwę “Portable Open Hardware” 24 marca 2018 roku o godzinie 12:30 w “Maison Pour Tous”, Salle des Rancy 249 rue Vendôme 69003, Lyon. Zobacz mapę na https://www.openstreetmap.org/way/49680968
BSD Mag
Nie przegap najnowszego wydania BSD Mag w tym artykułu Saulo Paiva objaśniającego projekt Open Source Power Notebook project i wywiad z Roberto Innocenti.
Udział w FunkyPrize
29 grudnia 2017 r. zgłosiliśmy nasz projekt “Open Hardware GNU / Linux PowerPC Notebook” do włoskiego “FunkyPrize“. Funkyprize to nagroda ustanowiona w 2014 r. ku pamięci Marco Zamperiniego, włoskiego profesora, który potrafił zachęcać młodsze pokolenia do świadomego i najnowocześniejszego korzystania z nowych technologii. FunkyPrize ma na celu pomóc w wypełnieniu luki spowodowanej jego przedwczesnym zniknięciem, zachęcaniu tych, którzy zamierzają realizować swoją misję, do bardziej dojrzałego, świadomego i powszechnego korzystania z Internetu we Włoszech, oraz do rozwijania potencjału Internetu jako narzędzia poprawy jakości życia i tworzenia nowych form uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym kraju.
Niestety, nie zostaliśmy wybrani finalistą nagrody 🙁
Tutaj możesz znaleźć więcej informacji o naszym udziale w FunkyPrize.
Schematy elektryczne gotowe! Czekamy tylko na ostatnie 25% wpłat od darczyńców
Chcemy przypomnieć, że nasza kampania nie jest ukierunkowana na tworzenie produktu. Naszym celem jest stworzenie ogólnie dostępnego, dobrze udokumentowanego i gotowego do wsrozenia schematu elektrycznego, pozwalającego każdemu na wyprodukowanie i, bo dlaczego nie, dostosowanie sprzętu opartego na PowerPC.
Do czasu powstania tego artykułu osiągnęliśmy 75% potzrebnej kwoty a przy Twojej (małej) pomocy możemy to zrealizować..
Jeśli myślisz o pomaganiu nam, zamiast jednorazowej darowizny, możesz rozważyć rekurencyjną, miesięczną darowiznę. Może to mieć mniejszy wpływ na Twoje konto. Co więcej, comiesięczne darowizny pozwalają nam lepiej planować naszą działalność, a co najważniejsze, pozwalają inżynierowi poznać pozostały okres do osiągnięcia ostatecznego celu.
Proszę, rozpropaguj nasz projekt i pomóż nam stworzyć ten niesamowity notebook Linux PowerPC.