Debian 9 i PowerPC

Jak zapewne wiecie nasz PowerPC Notebook team wybrał Debiana 9 (Stretch), ponieważ oferuje wiele zalet (DFSG, Altivec, kompatybilność i in.).

Zespół Debiana zadecydował o usunięciu powerpc (Big Endian) z nowej edycji Debiana 9, co oznacza nie tylko brak jego rozwoju ale i usunięcie z repozytoriów. Zachowano wsparcie dla ppc64el (Little Endian) co oznacza dla niego nowe wersje testowe, pakiety i obecność w repozytoriach. Dla tych którzy nie znają różnicy między powerpc a ppc64el – krótkie podsumowanie znajduje się na końcu tej wiadomości.

Debian 9 nadchodzi

Jednym z powodów tej decyzji był brak porterów/opiekunów/testerów – jednak zespół PowerPC Debiana zawiera kilku kompetentnych, zmotywowanych i responsywnych ludzi.

Niektórzy z nas są skłonni podjąć drogę powerpc, ale potrzebujemy wolontariuszy, chętnych, i więcej czasu dla społeczności Debiana, musimy dowiedzieć się jak testować, poprawiać błędy…

To nie sugeruje że nie mamy planu „B” – testowania innej dystrybucji. To jest tak że Debian działa dobrze na maszynach 32 i 64 bit, i my próbujemy utrzymać tę sytuację.

Jeśli masz 32 lub 64 bitową maszynę PowerPC i chcesz do nas dołączyć w utrzymaniu gałęzi powerpc Debiana przy życiu – skontaktuj się z team@powerprogress.org

Krótkie podsumowanie na temat powerpc / ppc64 / ppc64el:

  • powerpc jest historycznym portem Debian PowerPC (od 1997). Działa na 32 i 64 bit Big Endian PowerPC (G3/G4/G5 i nowsze czipy Freescale/NXP). Można używać na maszynach PowerMac/PowerBook/ Genesi/Amiga. Zauważ, że wspiera Altivec, który znacznie przyspiesza niektóre programy (wideo, grafika, przetwarzanie obrazu).
  • ppc64 (Big Endian) miał być stosowany na 64 bitach ale tylko PowerPC Big Endian (G5 i nowsze czipy Freescale/NXP). Ma kilka zalet w porównaniu z pierwszym, ale w tej chwili nie jest tak dobrze obsługiwany jak powerpc.
  • ppc64el (Little Endian) pojawił się w Debianie 8 (Jessie). Działa na nowszych czipach Power od IBM (przeznaczonych dla serwerów). Chociaż niektóre nowsze czipy Freescale/NXP mogą być również używane w trybie little endian (ale bez Altivec) nie mogą być używane z ppc64el ponieważ ta wersja jest skompilowana z VSX (Vector Scalar eXtension)

Subscribe to our Newsletter

Term & Conditions *

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.